OPC-UA Nedir? Otomasyon ve IT Dünyası Nasıl Entegre Edilir?

Endüstriyel otomasyon için en önemli noktalardan bir tanesi haberleşmedir. Donanımların birbiri ile ve yazılımlar ile haberleşmesi için sürekli olarak çözümler üretilmektedir. Bu yöntemlerden ilkin en yaygın kullanılan, donanım üreticilerinin geliştirdiği sürücülerin sistemin diğer elemanları ile haberleşmesidir. Bu şekilde kullanılan haberleşmede kullanılan donanım sürücüsü diğer donanım ve yazılım ile uyumlu olması gerekir. Aynı zamanda her cihaz için farklı sürücü geliştirilmesi gerekir. Bu sorunları gidermek amacı ile OPC sistemi geliştirilmiştir. OPC sistemi ile üreticiler ürünlerini veri iletişim standardı belirleyerek buna göre şekillendirmiştir. Ürünler arası bağlantı uyumsuzluğu böylece giderilmiştir.

OPC-UA Nedir?

Uyumsuzluğun giderilmesini sağlayan OPC ile sorun büyük ölçüde çözülmüştür. Peki opc-ua nedir? OPC gelişim sürecinde iken yeni ihtiyaçlar doğmuştur. Bunun sebebi web servislerinin ve SOA gibi çapraz platform olan sistemlerin OPC kullanamaması, OPC veri modellerinin tek set olarak gösterilmesinin OPC üreticileri tarafından talep edilmesi ve daha yüksek seviyeli verilerin güvenli taşıması ihtiyacıdır.

Bu doğrultuda 2009 yılında yeni bir ürün olan OPC UA geliştirilmiştir. Bu ürün ile veri transferinde en yüksek seviyeye ulaşılmış ve yüksek güvenlik sağlanmıştır. Bilgi formları için ise OPC’nin teknik verileri arayüz kullanılarak birleştirilmiştir.

OPC-UA Avantajları Nelerdir?

OPC-UA ile hedeflenen avantajlar oldukça fazladır. Öncelikle geniş bir yelpazede bulunan teknoloji platformlarına ve işletim sistemine taşınabilecek bir teknolojiye ulaşım sağlamak amaçlanmaktadır. Daha sonra yalnızca verinin transferini değil, veri ile ilgili çeşitli bilgiler içerecek şekilde transfer gerçekleştirmek de avantajlardan biri olarak hedeflenmektedir. Daha sonra güvenlik konusunda oldukça hassas davranılmaktadır.

Güvenlik duvarları ile uyumlu olacak şekilde ve kolay yönetilecek şekilde geliştirilmektedir. OPC-UA ile en geniş iletişim ağına ulaşmak böylece yalnızca bir otomasyon tesisinde bulunan bilgisayarlar ile değil, internet üzerinden iki firma arasındaki iletişimi sağlamak da mümkün olacaktır. Bunlar uzun vaadeli ancak oldukça büyük avantajlardır. OPC UA ürününün geliştirilmesindeki en önemli amaçlar OPC’nin eksik olduğu yönlerin tamamlanmasıdır. OPC UA şimdiden hız ve güvenlik konusunda bu amaçları sağlamaktadır ve maliyetleri düşürmektedir. Yakın gelecekte bu hedeflere de ulaşması ve daha avantajlı hale gelmesi beklenmektedir. Daha fazla bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın