Nesnelerin İnterneti ve 5G

Nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarının bütün potansiyelini yansıtmak için ihtiyaç duyduğu teknolojilerin başında şüphesiz 5G geliyor. 2020 yılı ortalarından itibaren tamamen ticari olarak piyasaya sunulabileceği düşünülen 5G Teknolojisi, endüstriye büyük katkılar sunacak. 5G teknolojisi başta IoT mimarilerini, veri akışını ve işlenmesini, makineler arası iletişimi kökten değiştirecek. Yeri gelmişken hemen belirtelim, 5G’nin 4G’ye kıyasla bin kat daha hızlı olması bekleniyor.

Her zamankinden daha hızlı olsalar da, günümüzdeki hücresel ağlar hala gerçek ilerlemeyi engelleyen ve zaman açısından kritik IoT uygulamalarınınkullanılmasını yavaşlatan sınırlamalara sahip. Öncelikle hücresel ağlar gelişmiş uygulamaların ihtiyaç duyduğu gecikme olmadan bağlantı türünü sağlayamaz. Buna kısaca Latency (gecikme)diyebiliriz. Bir örnekle durumu açıklayalım. Garaj kapınızın kapanmasını bildirmek için cep telefonunuzda bir mobil uygulama kullanıyorsanız, işlem talimatı verildikten birkaç saniye sonra garajınız kapanırsa bu büyük bir sorun değildir. Bununla birlikte, otonom bir aracın kırmızı ışığa yaklaştığını anlamak için gerçek zamanlı verilere ihtiyacımız varsa, istenmeyen bir gecikme süresi aracın kırmızı ışıkta duramamasına ve bir kazaya neden olabilir. Çoğu durumda, günümüz hücresel ağ teknolojilerinde aygıtla bulut arasındaki veri alışverişi çok uzun sürmektedir.

“Latency” yani iki cihazın birbiriyle konuşması için geçen bekleme süresi; 4G uygulamalarında 30 ile 60 milisaniye arası değişiyor. 5G teknolojisi için bu süre sadece 4 milisaniye.

5G’nin Getirdiği Fırsatlar

-Gecikme ve ağ kullanılabilirliği sorunları ortadan kalkacak. M2Muygulamaları çok daha hızlı bir şekilde yaygınlaşacak.

5Gbir norm haline geldiğinde, hücresel, uydu ve Wi-Fi bağlantı yetenekleri dinamik olarak bir arada bulunacaktır. Böylece, kesintisiz ve düşük gecikmeli bağlantıların her zaman ve global olarak varlığını sağlayacaktır.

-Verinin yoğunluğu artarken, verilerin işlenmesi için sis bilişimuygulamaları hayatımıza girecek. Sis bilişimin özellikle tedarik zinciri ve lojistik uygulamalarında öne çıkacağı düşünülüyor. Sis bilişim nedir, bilmiyorsanız bu yazımıza hemen göz atın.

Siber güvenlikönümüzdeki yılların en önemli konularından biri olacak. 5G ile birlikte veri transferlerinin güvenirliliği artacak.

5G teknolojisisayesinde özellikle endüstride kablolara güle güle diyebiliriz. Bu da montaj sürelerini ve şeklini değiştirecek.

-Otomasyon hattına yeni bir makine ekleyeceksiniz. Bu durum mevcut sistemde haberleşme sisteminizi yapılandırmanıza neden olacaktır. 5G ise “future-proof”özelliği sayesinde, önemli bir değişikliğe gerek kalmadan cihazınızla haberleşmenizi sağlar.

Bu yazı daha önce blog.klemsan.com.tr adresinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın