Geleceğin Üretim Tesislerinde Var Olacak 5 Trend

Teknoloji ve dijitalleşme bütün hızı ile devam ederken, bu trendden en fazla etkilenen sektörlerin başında endüstri geliyor. 1968 yılında PLC‘nin icadı başlayan bilgisayar destekli üretim bugüm bambaşka bir noktaya evrilmiş durumda. Bunun yanında “iş” tanımı da çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bugünün ortaokulları öğrencileri üniversiteden mezun olduklarında mevcut işlerin yarısı artık olmayacak. Tüm bu değişkenler elbetteki üretim parametrelerini ve koşulları ciddi bir biçimde etkileyecek. 2020 yılına kadar tüm dünyada üretici firmalar IoT çalışmalarına 267 milyar dolar yatırım yapıcakları tahmin ediliyor.

Tüm Fabrikayı 360 Derece Görebileceğiz

Yeni araçlar, şirketlerin sanal dünyadaki durumları yaratmalarına ve test etmelerine izin veriyor, gerçek bir ürün oluşturulmadan önce tasarım sürecini ve montaj hattını simüle etmelerini sağlıyor. Ürün yaratma aşamasını simüle etmek, üretim süresini kısaltmaya yardımcı olur ve üretim sürecinin hangi şirketlerin yaratmayı amaçladığını temin etmesini sağlar. Flex’te ayrıca, uzaktan yardım için artırılmış gerçeklik çözümlerini kullanıyoruz. Bu da dünyanın dört bir yanındaki farklı konumlardaki insanların canlı bir görüntü ve sorunla başa çıkabilmelerini sağlıyor. Bu, Çin’de bir mühendisin teknik bir konuda ABD’deki bir mühendise danışmasını ve giyilebilir Artırılmış Gerçeklik (AR) gözlükleriyle gerçek zamanlı olarak geri bildirim almasını, problem çözmeyi hızlandırmasını ve seyahat maliyetlerini önemli ölçüde azaltmasını sağlar.

3D Tarayıcıların Gücü

Ayrıca imalat dünyasında bir işaret yapmak, tek bir makine kullanarak elle tutulur ürünlerin kusursuz bir şekilde oluşturulmasını sağlayan 3 boyutlu baskıdır. Bu temel bir değişimdir, çünkü bir parçayı nasıl tasarladığınıza dair size daha fazla olanak sağlar. Normalde altı parçaya ihtiyaç duyduğunuz belirli bir ürün kategorisinde, 3-D baskı, kaynak veya vidalama gibi ek işlemler olmaksızın aynı şeyi tek parça halinde elde edebilir. Üç boyutlu baskı, plastik geri dönüşümü ile atık miktarını azaltır ve yedek parça ve nakliye için bekleme süresini kısar. Kitlesel üretim üzerindeki etkileri çeşitlidir ve oyuncaklardan tıbbi cihazlara kadar uzanan ürünlerde gelişme sağlar.

Makinaların Yükselişi

Otomasyon, endüstrinin geleceğinin başka bir hayati yönüdür. Flex’in üretim süreçlerinin yaklaşık% 50’si zaten tam otomatik. Otomasyon, insan gücünün ötesinde bir doğruluk ve üretkenlik düzeyi sağlar – insanlar için güvensiz kabul edilen ortamlarda bile. Yeni nesil robotik, karmaşık insani görevleri yeniden yaratmak için ses ve görüntü tanıma gibi yeteneklerle programlamayı çok daha kolay değil, kullanımı daha kolaydır. Robotların bir diğer avantajı da, onlara ne yapmak istediğinizi tam olarak yapmalarıdır – daha fazla, daha az değil. Otomasyon en sıkıcı imalat işlerinden bazılarını ortadan kaldırırken, aynı zamanda aşağıda tartışılan yeniden eğitimli bir işgücü için de yeni işler yaratıyor.

 

Fabrikalarda Sınırlar Kalkıyor Bulut Sistemleri

Robotlar ve sanal gerçekliğin yanı sıra, fabrika ortamları da bulut bilişim ve akıllı sensörlerde ilerlemeler sağlıyor. Akıllı sensörler, verileri farklı ölçüm birimlerine dönüştürmek, diğer makinelerle iletişim kurmak, istatistikleri ve geri bildirimleri kaydetmek ve güvenlik veya performans sorunu ortaya çıkarsa cihazları kapatmak gibi görevleri gerçekleştirebilir. IoT işlevselliği üretim kotalarını takip edebilir ve analiz edebilir, kontrol odalarını birleştirebilir ve tahmini bakım modelleri oluşturabilir.

ve Tabiki İşBirlikçi Robotlar

Artırılmış ve sanal gerçeklik ile daha iyi bir üretim sektörünün oluşturulması, akıllı cihazlar kullanılarak robotik ve veri analizi doğal olarak önemli bir soruyu gündeme getirmektedir: Endüstri 4.0 iş gücü nasıl görünecek? Önümüzde hala bazı önemli zorluklar olsa da, işlerin yerini alan robotların bariz endişesine rağmen görünüm güçlü. Otomasyonun büyük kısmı, insanlar için güvensiz veya imkansız olarak kabul edilecek çalışmalar için kullanılır. Bu, robotları insan işçilerinin yerine geçmez, tamamlar. Robotlar nedeniyle, çıktımızı artırabiliriz.

 

Bir cevap yazın